torek, 30. september 2014

Klarisin dan #3

30. 9. 2014 - Cat box

Domača izdelava mačje hišice

Mucek, o katerem sem že pisala, še vedno sedi pred vhodom v hišo, dan in noč. Noči so postale hladne, mucek pa je začel grdo kašljati ter kihati. Ker se sam ni hotel čez noč umakniti na postrešje štale, kjer je seno, sem se odločila, da mu izdelam toplo mačjo hišico.

Osnova hišice je škatla od mikserja, katero sem utrdila še z enim slojem kartona. V notranjost hišice sem na tla pribila tanko leseno desko. Če moker, topel maček leži na kartonu se le ta zgrbanči ter uniči. Celotno hišico sem obdala s siporexom (za izolacijo). Hišico sem pokrila s plastično streho ter iz lesenih desk zbila podstavek, da je nekoliko dvignjena od tal.

Sedaj mucek vsako noč spi na suhem in toplem.

ponedeljek, 29. september 2014

Projekt: Portret škofa Janeza Frančiška Gnidovca #3

29. 9. 2014 - Portret že dobiva barve!

Atelje Sipoš

Priprave na sliko res trajajo dolgo, a nikakor nočem, da bi se prehitro zaletela. Vzela sem si veliko časa, da sem premislila postavitev, kompozicijo, atribute, detajle.

Sedaj je na platno že zarisana skica in se že lahko vidi približno, kakšna podoba bo nastala. In tako sem z današnjim dnem začela na platno nanašat barve.



četrtek, 25. september 2014

Rižev biskvit

Veganski rižev biskvit

Priznam! Rada jem sladko! Če imam možnost pojem vse, do zadnje drobtinice.

Marsikdo, ki me je spoznal je videl, da vedno odklonim pecivo, piškote in razne slaščice. Ni razlog v hujšanju ali pozni uri. Preprosto rada vem, kaj jem. Hočem, da so sestavine preproste ter prijazne do mojega želodca in prebavnega traku (prebave). Vem, da vsakdo, ki poje malo več slaščic, se mu zgodi, da se mu prebava upočasni ali pa preveč pospeši. Pri moji hrani pa vem, da se to ne bo nikoli zgodilo.

Priporočilo: pred zaužitjem večje količine hrane, ki ne vsebuje veliko vode, popij vsaj pol litra vode.


Recept

Sestavine:

- 2 šalčki riževe moke
- 1/2 šalčke rjavega sladkorja
- približno 8 g vinskega kamna
- 1 banana
- pest robid
- 1 šalčka sojinega jogurta


Priprava:

V večji posodi zmešamo riževo moko ter vinski kamen. V drugi manjši posodi s paličnim mešalnikom zmiksamo banano, sojin jogurt, sladkor ter robide. Zmiksano sadje zlijemo v posodo z riževo moko ter vse sestavine dobro premešamo. Zmes prelijemo v globoki pekač, na katerega smo predčasno položili peki papir. Biskvit damo v vročo pečico ter pečemo 10 min na 150 °C ter še dodatnih 10 min na 180 °C.*

Dober tek!

*čas peke je odvisen od debeline biskvita. Zgoraj navedena temperatura in čas sta predvidena za približno 10 cm debel biskvit.

sreda, 24. september 2014

Predstavitev umetniškega dela: Bengalski tiger


Bengalski tiger
2011
Olje na laneno platno
50, 5 x 60 cm



Na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje smo v drugem letniku spoznavali tehnike starih mojstrov. Kakšen način slikanja so imeli ter kako so dosegli tako dobro obstojnost slik.
Ob tej nalogi sem začela sama razmišljat na drugačen način, kot do tedaj. Razmišljala sem o slojih barv, postopkih in postopnem grajenju umetniškega dela.
Prva slika, ki sem jo uspela naslikat po postopkih, ki so jih uporabljali dolgo pred nami, je ta slika bengalskega tigra. Laneno platno sem sama napela na lesen podokvir. Platno sem grundirala ter zbrusila. Prvi sloj barve sem nanesla iz jajčne tempare, nadeljevala pa z oljnimi barvami.

Zakaj je motivika ravno bengalski tiger? Kot prvo, hotela sem močne barve in močan motiv. Kot drugo pa je tiger moja prva ljubezen v živalskem svetu.

Sliko bengalskega tigra sem slikala več mesecev in sem nanjo prav posebej ponosna. Tukaj tiči tudi razlog, zakaj je doma ta slika edina, ki je okvirjena. Mislim, da je tudi edina, ki je ne bom nikoli dala naprodaj.

torek, 23. september 2014

Klarisin dan #2

23. 9. 2014 - Nočni duhec

Mačji zaspane

Še ena mačja "štorija":

Pred spanjem imam navado, da spijem liter vode. Posledica tega je, da se ponoči sprehodim do stranišča enkrat do celo štirikrat.
Danes sem potovala dvakrat. Ob drugem sprehodu, ko sem se sprehodila mimo stola, ki stoji pred straniščem, me je s tega stola pozdravil mehak "mijav". Ura je bila 4 zjutraj. Nikakor mi ni šlo v račun, kako je lahko maček v hiši. Vsako večer ga damo ven. Danes pa je spal kar znotraj.
Pospremil me je na stanišče ter na vsak način hotel v naročje. Neprijetna situacija. Skupaj sva potegnila vodo ter odšla ven. 
Tako dolgo sem se ukvarjala z mačkom, da me je spanec popolnoma minil. Dve uri sem se potem obračala po postelji, dokler nisem zaspala nazaj.

Uganko, kako je Huri prišel noter, smo razrešili. Oče ga je ob polnoči dal noter, mu dal jesti ter pozabil na njega. Tako je maček "ajčkal", dokler nisem pridrsala mimo jaz.

ponedeljek, 22. september 2014

Projekt: Portret škofa Janeza Frančiška Gnidovca #2

22. 9. 2014 - Priprava referenčnega materiala za portret

Zbiranje idej in referenčnega materiala

Zadnje dneve sem intenzivno razmišljalo o ideji portreta. Kot v vsaki sliki iščem smisel, zgodbo, pomen, hočem prav tako tudi pri tem portretu. Po parih dnevih razmišljanja se mi je počasi posvetila ideja, ki se mi je zdela zadovoljiva.
Današnji dan sem preživale predvsem v iskanju referenčnega materiala, ki mi bo pomagal pri slikanju. 
V spodletelem poskusu iskanja pravega modela, ki bi ga uporabila pri portretu, sem se zjutraj šla kar sama sebe fotografirat. Potrebovala sem le pozicijo rok ter njihovo barvo. V nadaljevanju pa sem po spletu iskala primerne fotografije škofovske obleke, prstana, križa, klobuka. Največji problem je bil iskanje obraza. Iskala sem obraz moškega, ki je pobrit, suh in v pravi poziciji. Kar je skoraj nemogoče. Da sem prišla do takšne fotke sem porabila skoraj eno uro. Pa še ta ni čisto idealna. Vse bi bilo lažje, če bi imela modela ...
Sedaj imam ves material, ki ga potrebujem. Prva faza je zaključena.



www.klarisasipos.com

četrtek, 18. september 2014

Ledeni banana njam

Ledeni banana njam

Si tudi ti eden izmed tistih, ki se ne morejo odreči sladolednim užitkom? In vsakič, ko poješ na skrivaj pol banjice sladoleda, ti je žal, da si se sploh dotaknil te sladice?
Kaj bi bilo, če vam povem, da lahko pojeste več kot liter sladoleta brez slabe vesti?

"Kako zdaj?"
"Idi kupit banane!"

Pravilno ste prebrali. Kar potrebujete so banane. Preprosta sestavina.


Recept

Sestavine:

- 5 zamrznjenih banan
- pest črnih robid ali drugega sadja
- lonček sojinega jogurta (po želji)
- 2 dl ali manj vode (ali manj, toliko da lahko mikser dobro zmiksa)


Priprava:

Zamrznjene banane ter ostale sestavine damo v mikser ter v najvišji stopnji na hitro zmiksamo sestavine. Sladoled postrežemo takoj.

Dober tek!

P. S.: še vedno najboljši sladoled je, če ima v sebi samo eno in edino sestavino - banane :)


sreda, 17. september 2014

Projekt: Portret škofa Janeza Frančiška Gnidovca #1

17. 9. 2014 - Začetna priprava na projekt "Gnidovec"

Platno že čaka

Nekaj tednov nazaj sem končala z opisovanjem popotovanja po Balkanu, po stopinjah škofa Janeza Frančiška Gnidovca. V začetku septembra sem razmišljala, če obstaja že kakšen dober, kvalitetni portret škofa. Na spletu nisem videla ničesar. Portret sem videla le v Prištini, ki skupaj z ostalimi portreti krasi sejno sobo. A ta umetnik ni slovenec in portret ni uradna upodobitev. Kaj šele da bi bila naša slovenska umetnina kot se spodobi.
Prešinila me je ideja, da bi se sama lotila slikanja portreta škofa Gnidovca. Še isti dan sem se lotila risanja prvih skic.

Projekt je nekaj časa miroval, ker na Ptuju ne morem kupiti kvalitetnih platen. Čakala pa sem na možnost, da bi se odpeljala v Maribor ter kupila dobro platno.

Z današnjim dnem začenjam delati na portretu. Platno me čaka, samo še vsesti se moram pred njega ter začeti!

Vsak postopek, napredek, napako, komplikacijo in zaključek bom predstavila v naslednjih blogih v kolikor se bo slika razvijala.
Spremljaj, če te zanima slikarstvo ali pa iz čiste gole radovednosti kaj se dogaja v mojem ateljeju.


www.klarisasipos.com


torek, 16. september 2014

Klarisin dan #1

9. 9. 2014 - Povratek pogrešanega mačka Tolija

Toli

Nekje sredi letošnje zime, če ne že prej, je naš maček Toli, odšel od hiše, neznano kam. Po enem mesecu sem imela še vedno upanje, da se bo vrnil. Minil je še dodaten mesec. Še vedno sem upala na vrnitev. S prihodom pomladnih dni pa se mi je zdelo malo možno, da se bo maček vrnil. Pomislila sem na najhujše. Ker je naša hiše poleg ceste in je za mačka zelo mamljiva druga stran, je prva misel zbiti maček. 
Ob sprehodih v okolici naše ulice nisem zaznala nikakršne sledi, ki bi nakazovala na zbito žival. Tako sem čez poletje mačka popolnoma odpisala. Moja druga teorija je bila, da je maček Toli odšel od hiše, ker je uvidel, da je pri hiši maček, ki ga lahko nadvlada - Huri.

Pred odhodom Tolija, sem tega ter še mucico (Serval) mazala z mazilom. Oba sta imela hrastavo čelo. Kot prva je bila okužena muca, ki je čez čas okužila še Tolija. Mačka Tolija sem uspela namazat le parkrat, preden je odpihal stran od hiše. Tako nisem mogla zaključit zdravljenja. Mucica, ki pa je ostala, si je uspešno upomogla.
Ker mačka nimata mačjih garij, je druga najbolj pogosta težava - glivice. Zaradi predragih storitev pri veterinarju, sem se odločila, da uporabim nekaj bolj dostopnega. V lekarni sem kupila čisto navadno zravilo proti glivicam, ki sem ga doma zmešala s kokosovim oljem. To mešanico sem potem utirala mačku na glavo.

V začetku tega septembra (9. 9. 2014), v večernih urah sedim v svoji sobi. Nakar zaslišim mačje mijavkanje. Takoj nisem prepoznala glas. Mislila sem, da je muca Serval. Odprla sem vrata ter pred seboj zagledala črnega mačka. Za trenutek sem se ustrašila, saj sem pred seboj zagledala mačka, ki ima celotno glavo pokrito s hrastami ter ima grdo nagubano čelo. Bila sem v šoku.
Takoj sem odšla v kuhinjo in zmešat zdravilo. Nadela sem si rokavice ter začela mazati mačka po celotni glavi. Izogibala sem se sprednjemu delu - oči ter gobček. Toli je ob mazanju tako užival, da se mi je na vse načine obračal ter nastavljal glavo. Glivice so zelo srbeča zadeva, tako se maček hoče na vsak način obdrgniti ob karkoli.
Ob koncu mazanja ter serviranju hrane maču sem mu rekla: "Če se hočeš pozdravit, moraš biti na tem vhodu vsak večer."
Mislim, da je Toli moje besede vzel za res, saj od tistega dne do danes čepi na predpražniku pred vhodom v hišo. Pred vhodom je dan in noč.

Par dni po tretmaju z zdravilom, so se začele hraste na mačkovi glavi luščit. Čelo ni več tako nagrbančeno. Upam na najboljše!

Par dni kasneje od prihoda nazaj domov

Še ena zanimiva zgodbica:
Mamina prijateljica, ki živi ob Mariborski cesti (zelo prometna cesta) na Ptuju je pripovedovala, da je k njej prihajal en črn maček, ki je imel malenkost daljšo dlako. Tako mu je vsakič nastavljala hrano. Naenkrat pa ga več ni bilo. To je bilo ravno v času, ko smo našega mačka Tolija pogrešali. Te dni, ko je povedala, da mačka k njej več ni, se je pred našimi vrati pojavil Toli kot strela z jasnega. Neverjetno, kako je hodil ravno k njej in preko tako nevarne ceste.
  

ponedeljek, 15. september 2014

Art Stays 2014

RELATION(s)
12. Festival Sodobne Umetnosti
23. 7. - 1. 9. 2014
Ptuj, Slovenija


Ob zaključku letošnjega Art Staysa bi rada podala nekaj misli ter občtke ob mojem obisku razstavnih prostorov.
Priznam, nisem si uspela ogledat kakšen performans, instalacijo, projekcijo, delavnico ali prisluhnit kakšnemu predavanju. Tako s te stani ne morem komentirati programa in celotnega dogajanja. Rada bi le predstavila moja občutja ter podoživetja z ogleda razstavljenih umetnin.

Prvega avgusta sem se imela namen pridružit vodenemu ogledu razstavišč letošnjega Art Staysa. Na zbirno mesto pred ptujsko gledališče sva z bratom prišla pet minut prepozno. Voden ogled so začeli točno ob 12.00. Škoda!
Vseeno sva si z bratom začela ogledovat razstavo v prvem razstavišnem prostoru - gledališče Ptuj. Razstavo pa sva si tolmačila po svojih najboljših močeh.

Umetniška dela so bila postavljena po nadstropjih. Po navadi, ko obiščem kakšno galerijo ali razstavišče v mojem spominu ne ostanejo vsa dela. V spomin se mi zapišelo le tista, ki me takoj ob pogledo impresionirajo, nagovorijo ter me postavijo v stanje, da začnem razmišljat: "Kakšen postopek je potreben za takšno delo?" Tukaj je moje zanimanje vsekakor predramilo delo nemca Mareka Schovaneka, Trout Swarm Cloud (2013).
Delo izžareva umirjenost, harmonično gibanje, naravnost, vizijo. Takšno delo bi vsekakor krasilo mojo sanjsko hišo.

Naslednji razstavni prostor je bil v mestni hiši, v prvem nadstropju. Lahko rečem, da je tukaj prišel na račun moj brat. Tukajšna razstavljena dela  Rankle & Reynolds-a so izžareval nekaj drugačnega. Predvsem energijo in barvno simbijozo. Priznam pa, da del ne bi mogla imeti v lastni spalnici.

Iz mestne hiše sva se prestavila na sosednjo razstavišče, to je bila Fürstova hiša. Tukaj je bilo razstavljenih precej različnih del s katerimi so se predstavili različni avtorji. Predstavljeni so bili v dveh prostorih. V prvem so bile fotografije. Žal sem že pozabila, kaj sem točno videla. Se opravičujem, da sem tako pozno začela pisat tole "poročilo".
Drug prostor pa je bil nekaj posebnega. Do njega nisi prišel standardno, temveč skozi "tunel". Tunel je bil izdelan iz črne plastike. V prostor pa je bil speljan v obliki črke L.
V tem prostoru je razstavljalo par umetnikov, med katerimi je bil tudi Jernej G., s katerim se poznava iz osnovnošolskih let. Med gledanjem razstavljenih del, ki so bila obešena po stenah, si nisem mogla pomagat, da ne bi gledala kritično. Trenutno pač vsako delo, ki ga vidim, predelam, razčlenim in s tem opazim kakšno napako, slabo tehniko ali pa dobro postavitev. 
Za dela, ki sem jih videla, lahko rečem, da imajo dobro zasnovo, idejo, podlago. Opazila pa sem, da tu pa tam manjka kakšna čista likovna osnova.

Fürstova hiša

Z bratom sva se napotila naprej. Naslednja točka je bila Miheličeva galerija.
V spodnjem prostoru sta se odvijali dve projekciji. Prva je prikazovala, kako moški prikazuje razne poze s telesom. Druga projekcija pa tisti čas ni delovala. V zgornjem prostoru je bil postavljen šotor, v katerem se je odvijala projekcija videa. V šotorčku sva se z bratom vsedla ter začela gledat video. Video je prikazoval beloglavega jastreba ter žensko, ki je igrala na frulico. Zvok, katerega je ženska izvabljala iz frulice je bil precej neprijeten. No, od začetka se ti skoraj zazdi, da hoče z zvokom oponašati jastreba. Čez nekaj minut poslušanja pa skoraj spremeniš mnenje o zvoku, ki ga slišiš.
Smešna stvar pri videu se mi je zdel napis, ki je bil ves čas izpisan na projekciji: "VIEWING COPY & NOT FOR EXHIBITION". Prvi del napisa bi rekla, da je v redu. To kopijo gledamo. Ampak je tale kopija vida vseeno na razstavi.

Miheličeva galerija

Iz Miheličeve galerije sva se odpravila proti knjižnici Ivana Potrča. Ob prihodu sploh nisva vedela kam zavit. Šla sva nastropje višje k študijski knjižnici. Nikjer ničesar. Še doro, da so bili pred nami prav tako izgubljeni ogledovalci razstave Art Staysa. Tako sva samo hodila za njimi ter prišla do prostora, kjer je bilo razstavljeno delo. Mislim, da sploh nisem videla kakšne table, ki bi označevala prostor. Mogoče je bilo pred vrati naleplen letak ali kaj podobnega, kar hitro spregledaš.
V tem prostoru je bilo delo sestavljeno iz različnih kosov lesa. Sestavljeno iz vsakršnega odpadnega lesenega dela, ki je imelo pred tem svojo funkcijo. Od raznih lesenih obešalniko do delov lesenih miz, stolov. Zanimivo delo, predvsem od daleč. Vsekakor bi pa tole delo razstavila v kakšnem drugem prostoru, kjer bi bilo več prostora ter več naravne svetlobe.  

Knjižnica Ivana Potrča Ptuj

Zadnja razstavljena dela pa sem lahko opazovala že prej, vsakič ko sem prečkala ptujski peš most. Na most so pripeli z vrvmi lesene manjše splave, na katere so postavili instalacije. Teh splavov je bilo štiri, na katere so postavili napihljive živali in napihljive človeške lutke. Na enem splavu pa je bil postavljen spalni šotorček za eno osebo, ki se je po parih dnevih sesedel. Čez kakšen teden ali dva pa je bil tisti splav že čisto pod vodo, ker je Drava narastla. Na mostu je bila še ena postavitev. Na koritu, ki preprečuje avtomobilom, da bi zapeljali na most, je bil postavljen kip v obliki križa. Zgornji del je bil pokrit z rdečo tkanino, celotna skulptura pa je bila sestavljena iz plastičnih žičk.

Za naslednič pa res upam, da bom ujela voden ogled. Misli, da bi več odnesla od teh razstav in bi imela tudi več za napisat.

sreda, 3. september 2014

Popečene zelenjavne ladjice

Popečene zelenjavne ladjice

Preizkusila sem super stvarco, ki se jo lahko uporabi kot predjed ali prilogo. Super ideja, če hočeš postreči gostom nekaj drugačnega, lepega na pogled ter zdravega za povrh.
P.S.: Vse ladjic so sidro spusilo v moj želodec, druga pristanišča so bila predaleč :P

Sestavine:

- 6 polovičk podolgovatih rumenih paprik
- 4 majhni paradižniki
- 1/2 manjše cukini bučke
- 1/4 kocke tofuja (celotna kocka ima približno 200 g)
- malenkost bazilike
- majhen strok česena
- 1/4 manjše čebule
- 10 kaper ali 5 oliv

Priprava:

Za pripravo nadeva potrbujemo večjo posodo, v katero bomo sestavine zmešali. V posodo na majhne koščke narežemo paradižnike, bučko, tofu, čebulo, česen, kapre/olive in ščepec bazilike. Vse skupaj premešamo. Podolgovate rumene paprike prerežemo na pol ter odstranimo semena. V polovičke paprik nadevamo nadev ter jih položimo na pekač. Pečico segrejemo na 220 °C. V segreto pečico položimo pekač ter pečemo 10 minut, nakar zmanjšamo na 180 °C. Pečemo še dodatnih 20 min.

Dober tek!